- 08 kol 2024
- Dr.sc. Silvija Vig
- Uncategorized
- Comments: 0
U lipnju 2024. godine donesene su Smjernice za funkciju praćenja usklađenosti poslovanja, koje će značajno olakšati implementaciju funkcije usklađenosti u poduzećima u većinskom državnom vlasništvu.
Smjernice su izrađene u skladu s odlukom Vlade Republike Hrvatske od 17. listopada 2019. godine, koja je uvela obvezu praćenja usklađenosti poslovanja u pravnim osobama u većinskom državnom vlasništvu, a stupila je na snagu 26. listopada 2019. godine („Narodne novine“, broj 99/19).
U današnjem kompleksnom poslovnom okruženju, osiguranje usklađenosti s propisima i standardima nikada nije bilo važnije. Kvalitetna funkcija praćenja usklađenosti zahtijeva više od samog poznavanja zakonodavstva; ona zahtijeva duboko razumijevanje, stručnost i osobni integritet.
Tko su korisnici ovih Smjernica?
Smjernice su namijenjene pravnim osobama od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku koje su u većinskom državnom vlasništvu, kao i drugim pravnim osobama u državnom vlasništvu kojima upravljaju Ministarstvo financija i Centar za restrukturiranje i prodaju. Ove smjernice pružaju okvir za organizaciju i upravljanje funkcijom praćenja usklađenosti, uzimajući u obzir specifične karakteristike i složenost poslovanja.
Zašto je važno imati funkciju praćenja usklađenosti?
Uspostava funkcije praćenja usklađenosti ima ključnu svrhu – osigurati da pravne osobe poštuju zakonske i regulatorne obveze. To pomaže u smanjenju rizika od kazni, sudskih postupaka i reputacijskih šteta. Temeljni cilj je razviti učinkovit sustav za identifikaciju, upravljanje, upozoravanje, prevenciju i kontrolu rizika usklađenosti.
Kako implementirati ove smjernice?
Ove smjernice služe kao savjetodavni vodič za pravne osobe. Preporučuje se da ih primijenite na način koji najbolje odgovara vašim specifičnim okolnostima, s naglaskom na neovisno, učinkovito i trajno obavljanje funkcije praćenja usklađenosti. Načelo proporcionalnosti treba biti na umu, kao i pridržavanje svih važećih propisa koji se odnose na ovu funkciju.
Smjernice pružaju detaljna pravila i zahtjeve u pogledu kvalifikacija, stručnosti i iskustva službenika za usklađenost. Ove smjernice će pomoći poduzećima u preciznom odabiru odgovarajućih kandidata za ključne pozicije u funkciji usklađenosti, čime će se unaprijediti proces usklađivanja s regulatornim standardima.
Što kažu Smjernice vezano za za kvalifikacije, stručnost i iskustvo Službenika za usklađenost?
Implementacija funkcije praćenja usklađenosti zahtijeva visoke standarde u pogledu kvalifikacija, stručnosti i iskustva službenika zaduženih za ovu funkciju. Evo što Smjernice preporučaju da je važno za postavljanje kvalitetnih službenika za usklađenost:
1. Kvalifikacije
Službenici za usklađenost trebaju imati najmanje sveučilišni prijediplomski i diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij, poželjno iz područja prava ili ekonomije. Ovo obrazovanje osigurava osnovno razumijevanje pravnih i ekonomskih aspekata poslovanja koji su ključni za obavljanje funkcije.
2. Radno iskustvo
Kandidati bi trebali imati relevantno radno iskustvo, posebno na položajima u kontrolnim, regulatornim ili savjetodavnim funkcijama. To uključuje iskustvo u pravnim službama, odvjetničkim uredima, unutarnjoj ili vanjskoj reviziji. Stručno iskustvo treba se uzeti u obzir samo ako je stečeno tijekom određenog najmanjeg razdoblja i pod uvjetom da nije zastarjelo.
3. Stručna znanja
Službenici za usklađenost moraju poznavati regulatorno okruženje i poslovne aktivnosti pravne osobe. Iako se stručna znanja o specifičnim poslovnim aktivnostima mogu steći i tijekom zaposlenja, osnovno razumijevanje poslovnih rizika je ključno. Razlikovanje prirode rizika usklađenosti među različitim pravnim osobama može varirati ovisno o njihovim djelatnostima.
4. Vještine
Uz tehničke vještine, službenici za usklađenost trebaju posjedovati analitičke, komunikacijske, prezentacijske i druge ključne vještine koje omogućavaju učinkovito obavljanje njihovih zadataka i komunikaciju s različitim dionicima.
5. Etički standardi i integritet
Visoki stručni i etički standardi te osobni integritet su neophodni za obavljanje funkcije praćenja usklađenosti. Kandidati trebaju dokazati ove kvalitete kroz analizu životopisa, razgovor s kandidatom, provjeru potvrde o nekažnjavanju i izjave, te uvid u javno dostupne informacije. Preferiraju se kandidati koji su prošli specijaliziranu obuku za obavljanje ove funkcije.
6. Ugovaranje radnog odnosa
Za osiguranje dugoročne stabilnosti i kontinuiteta, ugovori o radu sa službenicima za usklađenost trebali bi biti na neodređeno vrijeme i, kada je to moguće, na puno radno vrijeme. Probni rad može biti ugovoren, ali dugoročna zaposlenost je ključna za stabilnost funkcije.
7. Stalno usavršavanje
Službenici za usklađenost trebaju imati pristup redovitom stručnom obrazovanju i usavršavanju kako bi ostali u tijeku s najnovijim promjenama u regulativama i praksama.
Osiguranje da službenici za usklađenost ispunjavaju ove zahtjeve ključno je za uspješno upravljanje usklađenošću i minimiziranje poslovnih rizika.
Smjernicama za funkciju praćenja usklađenosti poslovanja možete pristupiti na linku.
Korištenjem ovih smjernica, pravne osobe mogu poboljšati svoj sustav praćenja usklađenosti, smanjiti pravne i reputacijske rizike, te osigurati usklađenost s primjenjivim propisima. Ovo je korak prema jačanju korporativnog upravljanja i zaštiti interesa svih dionika.
Za više informacija o implementaciji i upravljanju funkcijom praćenja usklađenosti, pratite naš blog i budite u toku s najnovijim smjernicama i praksama.
Neka vaša usklađenost bude naša briga — Nudimo rješenja za implementaciju i eksternalizaciju funkcije praćenja usklađenosti prilagođena vašim potrebama.
Kontaktirajte nas za rješenja implementacije i eksternalizacije.